Gündem

Adayların Proje Yarışı

31 Mart seçimlerinde yarışacak partilerin büyükşehir ve ilçe belediye başkan adayları sahalarda ter döküyor. Artık tabiri caizse son düzlüğe girilmiş durumda. Adaylar birbirlerini pek çok ithamlarla hedef gösterse de özellikle büyükşehirlerde proje yarışı yaşanıyor. Kararsız seçmen için de en önemli etken bu.

İSTANBUL’DA YILDIRIM KOZU

Yerel seçimlerde sonucu ilk takip edilecek yer Türkiye’nin mega kenti İstanbul. AK Parti, Büyükşehir Belediye Başkan adayı olarak TBMM eski Başkanı Binali Yıldırım’ı gösterdi. Yıldırım’ın istifa edip etmeyeceği tartışmaları bir süre gündemi meşgul ederken Yıldırım 18 Şubat’ta dilekçesini verip istifa etti. Yıldırım İstanbul projelerini açıkladığı bir konuşmasında “Trafikle ilgili ne gibi çözüm önerileriniz var?” sorusu üzerine, İstanbul’da günde 31 milyonun üzerinde yolculuk yapıldığını, bu sayının bazen 33 milyonu bulduğunu, bu sayının 2023’te 37 milyona çıkacağını söyledi. Trafiğin çözümünün toplu ulaşım olduğunu ifade eden Yıldırım, “Toplu ulaşımda da asıl çözümü oluşturan segment raylı sistem. Metro, tramvay, banliyö hatları gibi. Şu anda mevcut uzunluk 170 kilometre. Mart’ın 10’unda, uzun yıllardır yapımı devam eden Gebze-Halkalı banliyö hattı devreye girecek, onunla birlikte 238 kilometreye çıkmış olacak ama yetmez, hedefimiz 5 yıl içinde raylı sistemin payını 518 kilometreye çıkarmak. 518 kilometreye çıktığımız zaman Tokyo’yu da Londra’yı da Paris’i de geçiyoruz” diye konuştu.

Yıldırım ‘Kolay İstanbul’ projesinden ve İstanbul trafiğine çözüm önerilerinden de bahsetti. Esenler’deki otogarı kaldırılacağını ve yerine 3 uydu otogar yapılacağını söyleyen Yıldırım “Haydarpaşa Limanı da kalkacak, orası da tasarım merkezi olacak” ifadelerini kullandı. Yıldırım ayrıca toplu taşımanın herhangi bir yerinde İstanbul Kart’la yapılacak deniz yolculuğu ücretsiz olacağını da söyledi.

İMAMOĞLU’NDAN KENT ANAYASASI

Cumhuriyet Halk Partisi’nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı, Beylikdüzü Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu oldu. Kent anayasası yapacaklarını söyleyen İmamoğlu, “Toplumsal uzlaşma ve uzun vadeli çalışacağımız bir mutabakat belgesi hazırlayacağız” dedi. Projelerini beş başlıkta açıklayan İmamoğlu ayrıca, belediyede asgari ücretin 2 bin 200 TL olacağını duyurdu. 4 harcama kaleminde İstanbullunun cebinden çıkan parayı azaltacaklarını belirten İmamoğlu, “4 artı 1 formülüyle İstanbul’da pahalılığı gerileteceğiz” dedi. Vatandaşın cebinden çıkan parayı azaltmak istediği kalemler ise gıda, ulaşım, eğitim ve su.

‘ÜRETİCİDEN TÜKETİCİYE GIDA ZİNCİRİ’

İstanbul çevresinde yapılan tarımsal üretimi verimli hale getirip, artıracaklarını dile getiren Ekrem İmamoğlu, “Tarıma elverişli topraklarımızı kesinlikle koruyacağız. İBB’nin gücüyle bölgedeki üretici birliklerini ve kooperatifleri destekleyeceğiz. Böylelikle esnafı, pazarı, manavı, kooperatifleri ve belediyeyi kapsayan Üreticiden Tüketiciye Gıda Zinciri oluşturacağız. Aynı zamanda Kent Gıda Konseyi’ni kuracağız. Özellikle yoksul kesimlerin sağlıklı gıdaya ulaşmasına yönelik politikalar uygulayacağız. İstanbullu ne yediğini bilecek. Yediklerim beni kanser mi ediyor’ şüphesini aklına getirmeyecek” dedi.

ANKARA’YA DENEYİMLİ ADAY

AK Parti Ankara’da Büyükşehir Belediye Başkan adayı olarak Çevre ve Şehircilik eski Bakanı Mehmet Özhaseki’yi gösterdi. Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanlığı yapmış olan Özhaseki’nin Ankara’yla ilgili öne çıkan projeleri; kültür yolu projesi, 13 millet bahçesi açılması, 24 saat hizmet verecek uyanık kütüphaneler ve çocuk şehri projesi oldu.

 

Kızılay’dan Esenboğa Havalimanı’na kadar uzanacak hatta metro ağının olması gerektiğini belirten Özhaseki, “Kuyubaşı’ndan havaalanına kadar yapılacak 26 kilometrelik hattın gündemde tutulup, bir an önce ihalesinin yapılıp, gerçekleştirilmesi icap eder. Sayın Cumhurbaşkanımıza da izah ettim ben bu konuyu. İnşallah önümüzdeki yıl içerisinde bunların ihalesi yapılıp, çok kısa süre içerisinde bitiririz” diye konuştu.

YAVAŞ BU KEZ DAHA İDDİALI

Millet İttifakı kapsamında CHP’den aday gösterilen Ankara Büyükşehir Belediye Başkan adayı Mansur Yavaş ise, “Benden de bir çılgın proje görmek istiyorlar. Benim en çılgın projem, kentin başkent kimliğini ortaya çıkarıp Ankara’nın ekonomisini güçlendirmek” açıklamasında bulundu. Ankara’nın en büyük sorunlarının ‘ulaşım’ ve ‘pahalılık’ olduğunu belirten Mansur Yavaş, Ankara’da 58 km. metro yapmayı planladıklarını, raylı sistemle ulaşım sorununu 5 yılda çözebileceklerini ve bunun için belediyenin kaynaklarının yeterli olduğunu belirtti.

AKILLI KAVŞAK SİSTEMİ

AK Parti Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı ve Başkan adayı Alinur Aktaş da Bursa’nın fethinin 700’üncü yılını hedef alan 2026 Şehir Tasavvuru için çalışmalarını sürdürüyor. Özellikle pik saatlerde trafiğin zaman zaman durma noktasına geldiği kavşaklarda akıllı kavşak uygulaması ve yol genişletmelerle hissedilir bir rahatlama sağladıklarını ifade eden Başkan Aktaş, “Katlı yollardan, yeni ulaşım kamulaştırmalarına kadar 2019 yılı bugüne kadar görülmemiş projelerin Bursa’da uygulandığı bir yıl olacak. Raylı sistemin üniversiteden Görükle’ye, Emek’ten Şehir Hastanesi’ne uzatılması ile T2 hattının Kent Meydanı’nda normal sisteme entegre edilmesi 2019’daki önceliklerimizden olacak” diye konuştu.

İNSANİ GELİŞMİŞLİK YUKARI TIRMANACAK

Seçim çalışmalarını sahada yoğun bir şekilde sürdüren CHP’nin Bursa Büyükşehir Belediye Başkan adayı Mustafa Bozbey de, Nilüfer’in Türkiye’de insani gelişmişlik açısından 5. sırada olduğunun altını çizerek, “Biz de şimdi yolumuzu Bursa Büyükşehir Belediyesine çevirdik. Büyükşehir’de insani gelişmişlikte Bursa’yı yukarı taşımanın hesabını yapıyoruz. Nilüfer örneği var. Burada yapmış olduğumuz hizmetleri, Bursa’nın dört bir yanına taşıyarak, kalan 16 ilçede de sosyal, kültürel, sportif alanda ve yeşil alanlarıyla çocuklara, kadınlara, yaşlılara, engelli bireylere yapılacak olan hizmetlerle birlikte taçlandırdığımızda Bursa’da yine insani gelişmişlik de yukarı doğru tırmanacak. Bunu gerçekleştireceğiz” şeklinde konuştu. İstanbul ve Ankara’ya kıyasla Bursa’daki seçim yarışı projeler açısından daha kısır bir durumda.

MECLİS’İN YENİ BAŞKANI ŞENTOP

 

Türkiye Büyük Millet Meclisi, Binali Yıldırım’ın belediye başkan adaylığı nedeniyle istifası üzerine yeni başkanını seçti. AK Parti, Tekirdağ Milletvekili Mustafa Şentop’u aday gösterdi. MHP daha aylar öncesinden AK Parti adayını destekleyeceğini ilan etmişti. TBMM’de yapılan seçimde beklendiği gibi üçüncü turda Mustafa Şentop Meclis’in 29. başkanı seçildi.

 

Etiketler
Devamını Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ayrıca Kontrol Edin

Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı