Gündem

Borçlu Kulüplere Kredi Desteği

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) ile Türkiye bankalar Birliği (TBB) futbol kulüplerinin borçlarını üstlenmek üzere kolları sıvadı. Buna göre, ekonomik kriz içindeki kulüplerin borçlarının yeniden yapılandırılması ve vadelendirilmesi gündemde.

Uzun yıllardır ağır borç yükü altında bulunan futbol kulüplerinde, bu borçlardan kurtulmak için dönem dönem çeşitli çalışmalar yapılsa da borç tutarı yıllar içinde katlanarak arttı. Sadece dört büyük futbol kulübünün borçlarının 10 milyar lirayı geçtiği belirtiliyor. Kulüplere 31 Ocak 2019 tarihine kadar gelir-gider bilançolarını hazırlamaları için süre verildi. Bilançoları inceleyecek olan TBB ve konsorsiyum ortakları, her kulüp için farklı bir plan çıkaracak. Borçların beş yıla kadar taksitlendirilmesi önerisi de değerlendirilecek. Süre de borca ve bilançolara göre belirlenecek.

TFF DENETİM YAPACAK

Bir kulüp gelirinden fazla harcama yaptığı takdirde TFF devreye girecek ve müdahalede bulunacak. Öte yandan bazı kulüplerin ‘ek kaynak’ teklifinin de görüşüldüğü ancak bunun kabul görmediği belirtildi. İdari ve mali denetimlerinin TFF tarafından yapılacağı projede TBB çatısı altında tüm borçlar üstlenildikten sonra, sürdürülebilir bütçe yapılarının sıkı kontrol altına alınması planlanıyor.

SPOR YAZARLARI TEMKİNLİ

Konuya ilişkin TBB’den de açıklama geldi. Borçların bir bankaya (Ziraat Bankası) devredilmeyeceği her bankanın kendi riskini yöneteceği duyuruldu. Buna rağmen borç yapılandırma çözümü tartışmalara yol açtı. Kulüplerin mevcut gelirlerle borçlarını kapatmalarını mümkün görmeyen Habertürk Gazetesi köşe yazarı Serdar Ali Çelikler, “Şu anda en yakın vadede çözüm budur” dedi. Çelikler, borç yapılandırma projesinin geçmişte kulüplere sağlanan maddi kolaylıklarla karşılaştırıldığında daha fazla disiplin sağlayacak bir uygulama olduğunu düşündüğünü söyledi.

Ancak Çelikler’in bu çözümün işlememesine dair iki endişesi var: Siyasetin bazı unsurlarının uygulanması gereken kuralları esnetme veya yumuşatmaya yönelik taleplerinin olma ihtimali ve Türkiye Futbol Federasyonu’nun bugüne kadar uygulamadığı kuralları artık uygulayacağını söylemesine karşın kulüplerin ilerleyen zamanda anonim bir şekilde borçlandırılıp bugünkü duruma dönmesi ve federasyonun da cezaları uygulamaması.

Cumhuriyet Gazetesi Spor Servisi Müdürü Arif Kızılyalın ise Çelikler’in aksine kulüplerin borçlarının yapılandırılması sürecinin devletin ve federasyonun eliyle yapılmasına gerek olmadığını düşünüyor. ”Kulüpleri siyasi güce bağlamak için getirilmiş bir çözüm olarak görüyorum. Yani masum bir çaba değil” diyen Kızılyalın, erken çözüm önerisinin yerel seçimler öncesi acele biçimde gündeme getirilmesine dikkat çekerek, bunu “hükümetin üç büyük kulüp taraftarına şirin gözükme çabası” olarak yorumluyor.

Futbol ekonomisti Kerem Akbaş ise borç yapılandırma çözümü için, ”Mevcut başkanlara daha rahat başkanlık yapabilsinler diye morfin veriliyor” benzetmesini yapıyor. Kulüplerin mevcut ekonomik düzende futbol kulüplerinin şampiyon olması halinde kasalarına giren 600-700 milyon Türk Lirası civarı paranın yarısıyla futbolcuların paralarını ödeyebildiklerini aktaran Akbaş, yapılandırmaya giren kulüplerin büyük ihtimalle bütün varlıklarının ve gelirlerinin temlik edileceğini (devredileceğini) ve belki bunun sonucunda da kulüplerin hiçbir şeyinin kalmayacağını ifade ediyor.

UEFA Başkanı Aleksander Ceferin ise, ödenmesi çok zor bir borç yüküyle karşı karşıya olan Türk kulüpleri için bu projenin bir dönüm noktası olacağını söyledi. “Girişim, Türkiye Cumhuriyeti ve Yıldırım Demirören’in öncülüğündeki TFF’nin bu zor durumu kabul ettiğini ve düzeltmeyi taahhüt ettiğini gösteriyor. Bu çok iyi bir haber” diyen UEFA Başkanı “Önlemlerin önemli olması gerekecek çünkü zorluk çok büyük. Bu proje bir yolculuğun başlangıç noktası olmalı” ifadelerini kullandı.

Devamını Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ayrıca Kontrol Edin

Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı