Gündem

Eğitimde dünyanın en iyisi yapan model

Eğitimde dünya birincisi Singapur’un sırrı ne? Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD) Eğitim Değerlendirme Programı Başkanı Antreas Schleischer, uluslararası toplantılarda sadece 5,5 milyon nüfuslu ülkenin eğitim bakanı konuştuğunda, tüm diğer ülke bakanlarının “çok dikkatle dinlediğini” anlatıyor. Dünya genelinde bazı ülkelerin matematik ve fen öğretiminde Singapur’daki eğitim sisteminin bazı unsurlarını kendi eğitim politikalarına adapte etmeye çalıştığını söyleniyor. “Peki, Singapurlu çocukların uluslararası rakiplerini geride bırakmasının sırrı ne?” diye soruyor ve bu soru yanıtlanmaya çalışılıyor. 1959’da bağımsızlığını kazanan ülkenin komşularının Malezya ve Endonezya gibi büyük ülkeler olduğuna dikkat çekilirken, büyük komşular tarafından yutulma korkusunun ulusal psikolojide büyük yer ettiği vurgulanıyor. Singapur Başbakan Lee Hsien Loong’un bir konuşmasında “Hayatta kalmak için fevkalade olmalısınız. Alternatifi ise itilip kakılmak, ezilmek… Bu Singapur’un da bizim de sonumuz olur” dediği aktarılıyor.
EĞİTİM, EKONOMİNİN İTİCİ GÜCÜ
Singapur’da eğitim hala öncelikli olarak ekonominin itici gücü olarak ele alınıyor. Başbakan Loong’un Güney Kore Eğitim Bakanı’yla yaptığı bir görüşmeyi şu şekilde aktarıyor: “Notlarımızı karşılaştırdık ve ona Singapur’da halkı iş fırsatlarına göre eğitimizi, mezunlarımızın hemen iş bulabildiğini söyledim. İmrenmişti. Kendisine Güney Kore’de Almanya’dan daha çok Alman edebiyatı öğreten okullar olduğunu söyledim ve ‘Kore’de kaç tane Almanca öğretmenine ihtiyacınız var ki?’ diye sordum. Almanca gibi bölümleri bitiren Koreli gençlerin birçok ülkedeki gibi genç işsizliği sorunuyla karşılaşacağına dikkat çektim” Matematik ve Fen’in Singapur’da, ilkokul ve ortaokul boyunca öğretilen ana dersler. Öğrenciler lise seviyesinde sosyal bilimler dersleri alabiliyor ancak okulu bitirene dek matematik veya en az bir fen dersinden lise bitirme sınavına girmek zorundalar.İlkokulun son yıllarından itibaren çocukların derslerine matematik öğretmenleri giriyor.
GÖRSEL DESTEKLERLE MATEMATİK
Singapur eğitim modelinin, son davranış bilimleri araştırmalarını inceleyen ve Kanada ile Japonya’daki okulları gezen bir grup öğretmen tarafından 1980’li yıllarda geliştirildi. Ezbere dayalı eğitimden uzaklaşılıp, çocuklara nasıl problem çözüleceğinin öğretilmesine odaklanıldı. Ders kitaplarının insanların üç aşamada öğrendiğini söyleyen Amerikalı eğitim psikoloğu Jerome Bruner’in tezlerine göre tasarlandı. Bu aşamalarsa, önce gerçek objeler, sonra resimler, sonra da semboller kullanmak. Singapur sisteminde matematik problemleri görsel desteklerle çözülüyor. Örneğin kesirleri ve oranları göstermek için renkli blokların kullanılıyor. Singapur’daki ilkokul müfredatında, çoğu batı ülkesine kıyasla daha az konunun daha derinlemesine işleniyor. OECD Yetkilisi Schleicher “Singapur’daki matematik her şeyi bilmek değil. Bir matematikçi gibi düşünmek” diyor. Batı’da her çocuğun belirli alanlarda diğer alanlara göre daha yetenekli olduğu kabul ediliyor. Gösterilen çabaya yetenekten daha çok değer verilen Singapur’da tam tersi bir yaklaşım benimsiyor. Bu yaklaşımla öğretmenlerin sınıfta yeteneklerine göre ayrılan daha küçük gruplara öğretmek yerine, sınıfa bir bütün olarak ders anlatıyor. Ayrıca, çocukların sınavlarda dikkatinin dağılmaması için sınıflarda bir saat ve Singapur bayrağı dışında dekorasyon yok. Çocukların gün boyunca sessizce derslerini dinlediğini belirtilirken, öğretmenlerin sadece erkek çocukları son çare olarak dövmesine izin veriliyor. Öğle yemeğinden sonraki matematik dersinde, sıcaklık artarken çocukların dikkati dağılmaya başlayınca, öğretmen çocukları sıralarından kaldırıyor. Gönüllülerden tahtadaki denklemi çözmelerini istiyor. Neşeli bir rekabet ortamı var. Bir çocuk zorlanıyor, yanlış cevap veriyor ama sonra gidip düzeltiyor. Bir arkadaşı neşeyle ‘Yine yanlış’ diye bağırıyor.”
ÖĞRETMENLERE KENDİLERİNİ YETİŞTİRME ÖZGÜRLÜĞÜ
Singapur’da eğitimdeki başarının parayla da açıklanmıyor. Eğitime bütçeden yılda yüzde 3 pay ayrılıyor. Bu oran İngiltere’de yüzde 6, İsveç’teyse yaklaşık yüzde 8. Ancak Singapur’daki sistem, öğretmenlere kendilerini yetiştirme özgürlüğü verme konusunda çok etkin. Öğretmenler gün içinde derslerini değerlendirebilecek ve birbirlerinin derslerini gözlemleyebilecek zamana sahip. Çoğu başka yerdeki gibi, başarılı öğretmenler yönetici olmaya doğru itilmiyor. Bunun yerine danışmanlık yapma ve müfredatı tasarlama fırsatları veriliyor.” Ülke dışında hayranlık uyandıran eğitim sistemine ülke içinde yoğun eleştiriler getirildiğini de vurgulanıyor. Anne ve babalarının sınav odaklı eğitimin çocuklar üzerinde büyük bir baskı oluşturduğundan şikâyet ettiği söyleniyor. Çocukların da sınavlarda başarılı olmak için okul dışında sık sık özel ders aldıkları belirtiliyor. Singapur eğitim sisteminin önündeki bir diğer tehlikeninse, ileri ekonomilerin hayal gücü ve risk almak gibi kabiliyetler gerektirmesi olarak tanımlanıyor ve “seri imalatın istihdam sağladığı bir dönemde etkin olan sistem, yaratıcılık ve inovasyon gerektiren çağımızda yetersiz kalabilir” deniyor.
SİNGAPUR EĞİTİM SİSTEMİ TÜYOLARI:
* Çocuğu, anladıklarını çeşitli yollarla ifade edebilmeye teşvik edin, örneğin düşünme biçimlerini sesli bir şekilde ya da resim çizerek açıklamalarını sağlayın.
* Çocukların gösterdiği çabayı, problem çözümünde açıklamalarını ve azimlerini doğru yanıtlardan daha çok övün.
* Matematiği, günlük yaşama, diyaloglara uyarlayın. Örneğin “Okula giderken, kaç tane park halinde araba gördük?” diye sorun.
* Bir problemi çözmenin farklı yollarını arayın. “Böyle yapmalısın, çünkü ben böyle öğrendim” diye ısrar etmekten çok yaratıcılığı özendirin. Çocuğunuzla hangi metodu neden tercih ettiklerini konuşun.

Etiketler
Devamını Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ayrıca Kontrol Edin

Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı