Gündem

Kredi Kartı Borçlarına Yapılandırma

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK) verileri itibariyle 2018 yılı sonunda Türkiye’de vatandaşların bankalara toplam 103,4 milyar TL kredi kartı borcu olduğu görünüyor. Bu borçlar nedeniyle pek çok kişi günlük hayatında ciddi sıkıntılar yaşarken, 31 Mart 2019’daki yerel seçimler arifesinde buna çözüm olarak iktidar tarafından yeni kredi düzenlemesi getirilmesi dikkat çekti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, kamu bankaları aracılığıyla kredi kartı borcunu ödemekte güçlük yaşayanlara kredi imkanı yaratılacağını ve borçların tek çatı altında toplanacağını açıkladı.

Kredi kartı borcu yapılandırması uygulamasına Ziraat Bankası’nın ardından Vakıfbank ve Halkbank da katıldı. Buna göre banka, kredi kartları, bireysel ve ticari kredilerin yapılandırılması paketi açıkladı. Açıklamaya göre, banka kredi kartı borçlularına 24 aya kadar yüzde 1,10, 60 aya kadar yüzde 1,20 faiz sunulacak. Borçları 3 milyon TL’nin altında olan ve geçtiğimiz yıl sonu itibarıyla ödemelerinde 31 gün ve üstü aksama bulunanlara 6 aya varan ödemesiz dönemle yapılandırma sağlanacak. Uygulama hem Vakıfbank’a hem de diğer bankalara olan borçlara uygulanacak.

KREDİ BORÇLULARINA YAPILANDIRMA

Bununla birlikte banka, kredi borcunu ödemekte zorlanan bireysel müşterilerine, borçlarını 3 ay ödemesiz dönem ile 36 aya varan vadelerle yapılandırma, ticari segmentteki müşterilerine ise 6 ay ödemesiz olarak 60 aya kadar aylık yüzde 0,98’den başlayan faiz oranları ile ödeme fırsatı sunacak.

BAŞVURULARDA SON GÜN 30 NİSAN

Vakıfbank ayrıca, 2018 yıl sonundan önce 100 bin TL’nin altındaki kredisi takibe aktarılan müşterilerinin, borçlarını peşin ya da 12 aya kadar taksitle ödemeleri halinde, takibe aktarım sonrası tüm faizlerini sıfırlayacak. Başvurularda son gün 30 Nisan’a olarak bildirildi.

Devamını Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ayrıca Kontrol Edin

Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı