Gündem

Krizin Maliyeti Duvardan Pahalı

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) 30 günü aşkın süre ile tarihinin en uzun hükümet kapanması olayını yaşıyor. Federal hükümetin kısmen kapalı olması sebebiyle 800 bin memur maaş alamıyor. Nedeni ise Amerikan Başkanı Donald Trump ile Kongre arasındaki duvar anlaşmazlığı.

Trump, Meksika sınırına inşa etmek istediği duvar için Kongre’den 5 milyar dolarlık ek ödenek istedi. Kongre’deki Demokratlar ise 1,3 milyar dolar seviyesinde bulunan ödeneğin artırılmasına karşı çıktı. Kongre’den onay ek harcama bütçesine onay çıkmadığı ve tartışmalar devam ettiği için hükümet kapandı. Trump paylaştığı Twitter mesajında kararın sorumluluğunun Demokratların üzerinde olduğunu ifade ederek “Demokratlar sınır güvenliği lehine oy kullanmazsa bugün hükümet kapanıyor!” demişti. Aralık ortasında Trump’ın Senato ve Temsilciler Meclisi’ndeki Demokrat parti liderleri ile bir araya geldiği toplantı sonrası yapılan basın toplantısı hararetli bir tartışmaya sahne olmuştu. Trump’ın Meksika sınırına duvar yapılması için gerekirse “hükümeti kapatma” seçeneğini dile getirmesi, diğer tarafında Senato’daki Demokratların lideri Chuck Schumer ve Temsilciler Meclisi azınlık lideri Nancy Pelosi’nin olduğu tartışmanın fitilini ateşledi. 

MUAF OLAN HİZMETLER

Kapatma dönemlerinde federal hükümetin çalışanları ‘temel hizmetler’, ‘temel olmayan hizmetler’ olarak ikiye ayrılıyor. 1995 yılında bu kategorilerin isimlendirilmesi, insanları incitici bulunduğu için ‘muaf’ ve ‘muaf olmayan’ olarak değiştirildi. Kapatmadan muaf olmayan personele, kapatma dönemlerinde izinli olduklarını bildiren mektuplar gönderiliyor ve ücretleri bu süre içinde ödenmiyor. 2013 yılındaki son kapatmada yaklaşık 850 bin federal kamu çalışanına izin bildirimi yapıldı. Bu, toplam federal kamu çalışanlarının yüzde 40’ını oluşturuyor. Kapatma sona erdiğinde, zorunlu izne çıkarılan kamu çalışanlarının ödemeleri hemen her zaman geriye doğru yani kapatma dönemini de kapsayacak şekilde yapılmaya başlanıyor. İzne çıkarılmayan temel kamu hizmetlerinde çalışanların da maaşları kesiliyor ama onlar çalışmayı sürdürüyorlar. Ordu mensupları ile hava trafik kontrolü, sağlık hizmetlerinin önemli bölümü, afet yardım çalışmaları, elektrik idaresi, cezaevleri, sosyal güvenlik ve diğer kamu yardımları alanında çalışanlar genellikle kapatma dönemlerinde çalışmaya devam ediyor. Fakat birçok diğer kamu faaliyeti sekteye uğruyor.2013 yılındaki hükümet kapatma sırasında ulusal parkların kapanması, vize ve pasaport hizmetleri aksaması çok tepki almıştı. 

ABD EKONOMİSİNE ETKİLERİ

35 günlük sürede 6 milyar dolarlık ekonomik kayıp olduğu belirtilirken JPMorgan’ın daha iyimser hesaplamalarına göre, hükümetin kapalı olması sebebiyle 20 trilyonluk ABD ekonomisi haftada en az 1,5 milyar dolar kaybetti. ABD’de Küçük İşletmeler İdaresi 22 Aralık itibariyle yeni kredileri işleme almamaya başlamıştı. Uzmanlar krizin uzaması halinde tüketici ve yatırımcı güvenini olumsuz etkileyebileceği konusunda uyarıda bulunuyor. JPMorgan ekonomistleri bu yılın ilk çeyreği için tahminlerini hükümetin kapalı olmasından dolayı çeyrek puan düşürdü. Kredi derecelendirme kuruluşlarından Fitch hükümetin kapalı olmasından kaynaklanan krizin uzaması halinde Amerika’nın AAA olan notunun olumsuz etkilenebileceği uyarısında bulundu. Beyaz Saray Ekonomi Danışmanları Konseyi’ne göre, hükümetin kapalı olması sebebiyle iki haftada bir Gayrisafi Yurtiçi Hasıla’nın (GSYH) yüzde 0,1’i eriyor. Ekonomi Konseyi Başkanı Kevin Hassett’a göre, hükümet krizi önümüzdeki birkaç hafta içinde çözülmezse, yılın ilk çeyreğinde Gayrisafi Yurtiçi Hasıla’nın onda bir oranında düşebilir. 

OCAK’TA DA KAPANMIŞTI

2018 Ocak ayında da ABD Senatosu’nun öngörülen süre içerisinde yeni bütçe üzerinde uzlaşmaya varamamasının ardından federal hükümet de resmen kapanmıştı. Temsilciler Meclisi, federal hükümetin 16 Şubat’a kadar finanse edilmesini öngören tasarıyı onaylamıştı. Bu tasarının yürürlüğe girmesi için Senato’da 60 oy alarak onaylanması gerekiyordu. Ancak 60 oya ulaşılamadı. Böylece ABD tarihinde ilk kez, hem Temsilciler Meclisi hem Senato hem de Beyaz Saray’da aynı partinin ağırlığı olduğu bir dönemde federal hükümet kapanmış oldu. ABD’de şu anda hükümetin bu üç önemli kolu da Cumhuriyetçilerin elinde bulunuyor. Ancak Kasım ayında yapılan ara seçimlerle birlikte Temsilciler Meclisi’nde çoğunluk Demokratlara geçti. Ocak ayında yeni Kongre üyelerinin göreve başlamasıyla Temsilciler Meclisi’nde Demokratlar daha fazla söz sahibi oldu. Federal hükümetin kapanması, acil ve zaruri nitelikte olmayan kamu çalışanlarının zorunlu ücretsiz izne çıkarılması ve birçok devlet programının askıya alınması anlamına geliyor.

Devamını Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ayrıca Kontrol Edin

Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı