Gündem

RUSYA İLE DE YAKINLAŞMA

Türkiye ABD’nin restine bu kez anında karşılık verse de Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro’nun durma şansı yok. Ülkedeki bunalım gün geçtikçe artıyor. Ülkeyi ayakta tutan petrol gelirlerine Amerika’nın yaptırım uygulamaya başlaması Caracas yönetimini alternatif yollara itti. Petrol üretimi için gereken kimyasal ithalatını ABD’den sağlayan Venezuela Rusya ile yakınlaştı.

Kimyasal ithalatı ile sınırlı kalmadı bu yakınlaşma. Rus gazetesi ‘Novaya Gazeta’ tarafından ortaya atılan iddiaya göre, Rusya’ya ait Boeing 757 tipindeki iki yolcu uçağı, Dubai’ye uğradıktan sonra Venezuela’nın başkenti Caracas’a büyük miktarda nakit götürdü. Haberde Dubai’ye inen altın yüklü Rus uçaklarının Birleşik Arap Emirliği Merkez Bankası’na bağlı zırhlı araçlar ve bir grup yetkili tarafından karşıladığı ve ardından uçaklara büyük miktarda nakit para yüklendiği öne sürüldü. İddiaların sahibi Novaya Gazeta, nakde çevrilen bu altınların Rusya Federasyonu Merkez Bankası’nda saklanan Venezuela altınları olduğunu yazdı. Haberde ayrıca uçağın Dubai’den kalkmasıyla, Maduro’nun “Ülkeye bir milyar euro tahsis ediyorum” açıklamasının eşzamanlı olduğu ve tesadüf olamayacağı belirtildi.

Tekrar Türkiye’ye dönecek olursak Ankara yaptırımlar nedeniyle frene basmış gibi gözükse de konu ABD’nin yakın takibinde. Tek taraflı yaptırımların kabul edilebilirliği tartışması ise her zamanki gibi saklı. Dahası Venezuela’da ekonomi ile başlayan ve siyasete sıçrayan krizde Ankara, Devlet Başkanı Nicolas Maduro’nun tarafında. Yaptırımlarda olduğu gibi siyasi meşruiyet kararını kendi başına veren ABD’nin bu tutumunu ne kadar ileri boyuta taşıyacağı ve aksiyon alıp almayacağı ise belirsiz.

Devamını Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ayrıca Kontrol Edin

Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı