Gündem

Venezuela Altınları ABD’nin Radarında

Ocak ayında haber ajansları konuyu yakından takip edenler için sıradan, uzak olanlar için ise sıra dışı bir başlıkla haber geçti: Venezuela Başkan Yardımcısı Çorum’da. Ekonomiden Sorumlu Başkan Yardımcısı olan Tareck Zaidan El Aissami Maddah, Ahlatcı Holding’e ait altın rafinerisinde incelemelerde bulundu. Türkiye ile Venezuela arasındaki altın ticareti herkesin dikkatini daha çok çekmeye başladı. Tabi ABD’nin de…

Şubat ayı başında ABD’li üst düzey bir yetkili, Türkiye ile Venezuela arasındaki ticareti izlediklerini ve yaptırımların ihlal edildiğine karar verilmesi durumunda harekete geçileceğini belirtti. İran ile 2011 ile 2013 yılları arasındaki altın ticareti nedeniyle Washington yönetiminin gözünde sabıkalı olan Ankara yine yaptırım radarına girmişti. Zira 2018 yılında Türkiye’nin 20 tondan fazla altın ithal ettiği Venezuela’ya 3 ay önce yeni yaptırımlar getirilmişti. Bu gündemle şubat ayı başında Ankara önemli bir konuğu ağırladı. ABD’de Terörizmin Finansmanıyla Mücadeleden Sorumlu Hazine Bakan Yardımcısı Marshall Billingslea, hükümet yetkilileri ile görüştü. Billingslea’nın, ziyaret sırasında Hazine ve Maliye Bakanlığı yetkililerinin yanı sıra Türk iş insanlarıyla da buluştuğu ve Venezuela ile altın ticareti yapmamaları konusunda uyardığı iddia edildi.

Halbuki Venezuela’dan altın ithalatı kasımda 200 bin dolara, aralıkta ise sıfıra düşmüştü ama cin şişeden çıkmıştı bir kere. Billingslea’nın ziyaretinin hemen ardından Reuters haber ajansı, Venezuela’nın altın ticaretine dair bir dosya hazırladı. Reuters dosyasında, Venezuela’da ekonomideki çöküşle 300 bin civarında kişinin ülkenin derme çatma altın madenlerinde çalışmaya başladığı, çıkarılan işlenmemiş altınların ülke dışına gönderilmesi yoluyla uluslararası yaptırımların aşıldığı belirtildi. Türkiye’deki alıcıların ise İstanbul Altın Rafinerisi (İAR) ve Sardes Kıymetli Madenler adlı şirket olduğu açıklandı ancak İAR’den yapılan açıklamada bu kesin dille yalanlandı. Haberde altın ticaretinin 2018 yılının ilk 9 ayında yoğunlaştığı ifade edilse de kasımda düşmesinden aralıkta ise tamamen sıfırlanmasından bahsedilmemesi dikkat çekici.

Reuters’ın haberini çarpıcı kılan bir diğer unsur altınlara karşılık Türkiye’den giden mallar. Habere göre Venezuela altınları Türkiye’ye girerken, Türkiye’den gönderilen makarna, süt tozu gibi temel tüketim maddeleri de Venezuelalıların sofralarında yerini alıyor. 2018 yılı Aralık ayı başlarında Reuters ajansının elde ettiği liman kayıtlarına göre göre Caracas yakınlarındaki La Guaira’ya süt tozu yüklü 54 konteyner ulaştı. İstanbul merkezli Mulberry Proje Yatırım deniz nakliyat şirketi, Türkiye Ticaret Sicili Gazetesi’nde Eylül’de yer alan bilgilere göre, Venezuela’nın devlet madencilik şirketi Minerven ile geçen yıl bir ortaklık anlaşması imzalayan Marilyns Proje Yatırım şirketi ile aynı adresi paylaşıyorlar.

RUSYA İLE DE YAKINLAŞMA

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 3 Aralık 2018’deki Caracas ziyaretinin ardından Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro, 5 Aralık 2018’de Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’le Moskova’da bir araya geldi.

Türkiye ABD’nin restine bu kez anında karşılık verse de Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro’nun durma şansı yok. Ülkedeki bunalım gün geçtikçe artıyor. Ülkeyi ayakta tutan petrol gelirlerine Amerika’nın yaptırım uygulamaya başlaması Caracas yönetimini alternatif yollara itti. Petrol üretimi için gereken kimyasal ithalatını ABD’den sağlayan Venezuela Rusya ile yakınlaştı.

Kimyasal ithalatı ile sınırlı kalmadı bu yakınlaşma. Rus gazetesi ‘Novaya Gazeta’ tarafından ortaya atılan iddiaya göre, Rusya’ya ait Boeing 757 tipindeki iki yolcu uçağı, Dubai’ye uğradıktan sonra Venezuela’nın başkenti Caracas’a büyük miktarda nakit götürdü. Haberde Dubai’ye inen altın yüklü Rus uçaklarının Birleşik Arap Emirliği Merkez Bankası’na bağlı zırhlı araçlar ve bir grup yetkili tarafından karşıladığı ve ardından uçaklara büyük miktarda nakit para yüklendiği öne sürüldü. İddiaların sahibi Novaya Gazeta, nakde çevrilen bu altınların Rusya Federasyonu Merkez Bankası’nda saklanan Venezuela altınları olduğunu yazdı. Haberde ayrıca uçağın Dubai’den kalkmasıyla, Maduro’nun “Ülkeye bir milyar euro tahsis ediyorum” açıklamasının eşzamanlı olduğu ve tesadüf olamayacağı belirtildi.

Tekrar Türkiye’ye dönecek olursak Ankara yaptırımlar nedeniyle frene basmış gibi gözükse de konu ABD’nin yakın takibinde. Tek taraflı yaptırımların kabul edilebilirliği tartışması ise her zamanki gibi saklı. Dahası Venezuela’da ekonomi ile başlayan ve siyasete sıçrayan krizde Ankara, Devlet Başkanı Nicolas Maduro’nun tarafında. Yaptırımlarda olduğu gibi siyasi meşruiyet kararını kendi başına veren ABD’nin bu tutumunu ne kadar ileri boyuta taşıyacağı ve aksiyon alıp almayacağı ise belirsiz.

Merkez Bankalarından Altına Hücum

Dünya Altın Konseyi (WGC) tarafından yayınlanan rapora göre, dünya genelindeki merkez bankaları tarafından 2018’de alınan altın miktarı geçen yıl 651,5 tona çıkarak, 1971’den bu yana en yüksek seviyesine ulaştı.

Rusya, ekonomisinde devam ettirdiği “dolarsızlaşma” politikası doğrultusunda geçen yıl 274.3 ton altın alarak 2018’de dünyanın en çok altın alan ülkesi oldu. Özellikle ABD tahvillerini elinden çıkararak elde ettiği bütçeyi altına yatıran Rusya’nın altın rezervleri 2018 sonu itibarıyla 2 bin 133 tona ulaştı.

Türkiye ise geçen yıl altın rezervlerini 51,5 ton düzeyinde artırarak, dünyanın en çok altın alan ikinci ülkesi oldu. Sekiz yıldır kesintisiz olarak altın rezervini artıran Kazakistan geçen yıl 50,6 ton alarak dünyanın en çok altın alan ülkeleri arasında üçüncü sırada yer aldı. Böylelikle, dünya merkez bankalarının toplam altın rezervleri 2018 yılında 2017’ye kıyasla yüzde 74’lük artışla yaklaşık 34 bin tona ulaştı.

Raporda, yıl boyunca artan jeopolitik ve ekonomik belirsizlikler nedeniyle, merkez bankalarının rezervlerini çeşitlendirdiklerine ve güvenli varlıklara yatırım yapmaya odaklandıklarına vurgu yapılıyor.

 

Etiketler
Devamını Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ayrıca Kontrol Edin

Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı